Język:

CENTRUM INFORMACJI

TOK FM

08.12.2016 r. 

Nowa bankowość

 "Bankom depczą po piętach nowe instytucje, np.: instytucje FinTechowe, które są coraz bardziej agresywne w pozytywnym tego słowa znaczeniu i przyciągają dużą część klientów. To będzie wpływało na działania tradycyjnego biznesu bankowego. Trend jest taki, że odchodzimy od klasycznego rozumienia banku jako instytucji przechowującej nasze pieniądze. To sytuacja podobna do tej w sektorze IT, gdzie z małych dynamicznych biznesów rodzą się wielkie inwestycje. "– - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes THINKTANK, na antenie porannego programu Radia TOK FM. 

Więcej

Forsal.pl

06.12.2016 r. 

Polska może być liderem FinTech

 "Nasz kraj nie pojawia się w żadnych profesjonalnych opracowaniach na temat FinTechów w Europie rozumianych jako start-upy. Tym niemniej Polska jest punktem odniesienia jako lider zaawansowanych technologii informatycznych i rozwiązań biznesowych stosowanych w sektorze bankowym. mBank, Alior, Millennium, Bank Zachodni WBK, czy nawet Bank SMART zdobywały prestiżowe nagrody za innowacyjność w konkursach międzynarodowych i są wymieniane jako przykłady do naśladowania w wielu publikacjach o strategii i innowacjach technologicznych w bankowości. Dlatego pytanie: „Czy Polska może być liderem FinTech w Europie?” nie jest bezprzedmiotowe. " –  ocenił Sławomir Lachowski,Sławomir Lachowski, ekonomista i bankowiec, twórca mBank, ekspert podczas dyskusji „okrągłych stołów” naszego ośrodka poświęconych poszczególnym segmentom rynku oraz czynnikom wpływającym na przyszłość sektora finansowego w Polsce.

Więcej

TOK FM

29.11.2016 r. 

Dynamika wzrostu PKB/Gospodarka

 "Jest niezwykle budujące, że bez względu na różne czynniki wokół nas, istnieją młodzi polscy przedsiębiorcy i przedsiębiorczynie, którzy mają pomysły, stawiają wszystko na jedną kartę, próbują zdobyć środki oraz możliwości techniczne na realizację swych biznesowych zamierzeń. Powinniśmy robić wszystko, by takich postaw i przedsięwzięć było jak najwięcej. (…) Nabierze tempa wydatkowanie środków unijnych - spieszmy się wydawać te środki. Biorąc pod uwagę obecną sytuację w UE oraz Brexit, ten budżet, który mamy obecnie w ramach perspektywy 2014-2020 jest zagrożony. Istnieje także możliwość przeniesienia części środków na inne priorytety. Polska jest na początku procesu korzystania z funduszy europejskich w tej siedmiolatce: wydatkowanie środków znajduje się na poziomie kilkunastu procent i bardzo dobrze by było, gdybyśmy ten proces mocno przyspieszyli. Następny rok, dwa lata będą kluczowe, gdyż w dalszej przyszłości struktura tego budżetu nie jest pewna. "– - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes THINKTANK, na antenie porannego programu Radia TOK FM. 

Więcej

TOK FM

21.11.2016 r. 

Podatki

 Najważniejsze dzisiaj dla Polski jest zapewnienie następnych 2-3 dekad tak intensywnego wzrostu, jak do tej pory. To dzisiaj trudniejsze, gdyż jesteśmy na innym etapie rozwoju - odbiliśmy się od dna, wzbogaciliśmy się, a im kraj jest zamożniejszy tym trudniej się rozwijać. Ustawienie zasad systemu podatkowego powinno iść w takim kierunku, aby ten rozwój pobudzać. Podatki są podstawową formą dochodów państwa, powinny być więc powszechne i uniwersalne, bez wyłączania niektórych grup społecznych. Powinniśmy mieć łatwość przechodzenia z najniższego poziomu zarobków do wyższego, bo każdy człowiek chce więcej zarabiać i warto go do tego motywować. - mówiła w TOK FM dr Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka dialogu i analiz THINKTANK oraz Centrum Stosunków Międzynarodowych. 

Więcej

TOK FM

24.11.2016 r. 

Polskie podatki

Wciąż słabością polskiego systemu podatkowego pozostaje skomplikowanie, rozbudowanie oraz nadmierna biurokratyczna strona procedur. (…) Podniosła się pozycja Polski w rankingu oceniającym systemy podatkowe w różnych krajach. Za sprawą wdrożenia na szerszą skalę e-administracji łatwiej było polskim podatnikom komunikować się z fiskusem - to podwyższyło naszą pozycję o jedenaście “oczek”, obecnie znajdujemy się na 47 miejscu."– - powiedziała dr Lidia Adamska, ekonomistka i ekspertka THINKTANK na antenie porannego programu Radia TOK FM.

Więcej

TOK FM

28.10.2016 r.

Zarządzanie talentami

Na rynku pracy występuje trend budowania globalnych zespołów projektowych, w których pracują ludzie z różnych krajów. Jednocześnie, państwa nadal myślą dość klasycznie o systemie podatkowym, formach zatrudnienia etc. Warto zauważyć, że sektor prywatny idzie w innym kierunku. Dzisiaj chmurowe rozwiązania nie tylko ułatwiają znajdowanie najlepszych ludzi, ale także umożliwiają wspólną pracę ponad granicami państw i kontynentów. Polacy, którzy mają talent już się włączają w ten międzynarodowy obieg. To szansa dla tych, którzy są sprawni w posługiwaniu się angielskim i komputerem, otwarcie rynku pracy jeszcze szerzej niż to miało miejsce w momencie wchodzenia Polski do UE. Skorzysta na tym zwłaszcza młode pokolenie – mówiła w TOK FM dr Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka dialogu i analiz THINKTANK oraz Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Więcej

Rzeczpospolita

 
Gdyby rynek krajowy i europejski wystarczyły, aby się rozwijać, pewnie przedsiębiorcy nie ryzykowaliby działalności gdzie indziej. Ale rynek krajowy jest już mocno nasycony, a rynek europejski, zwłaszcza strefa euro, generalnie przeżywa kryzys. Dlatego koniecznym staje się szukanie możliwości wyjścia z produktami i usługami dalej. Nie można stać w miejscu, biznes rozwija się wtedy, gdy zwiększa się sprzedaż i liczbę klientów - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, w wywiadzie dla Rzeczpospolitej dotyczącym ekspansji zagranicznej polskich firm. Cały wywiad dostępny jest tutaj.

Podczas konferencji „Polska, Europa, Świat – Go Poland, Go Global” organizowanej przez Rzeczpospolitą i bank HSBC, dr Małgorzata Bonikowska poprowadziła panel „Innowacje w eksporcie sposobem na przyśpieszenie zagranicznej ekspansji". Relacja z wydarzenia dostępna jest tutaj. Polecamy również nasz poradnik „Biznes nie zna granic", opracowany we współpracy z bankiem BGŻ BNP Paribas, kancelarią DZP oraz ośrodkiem THINKTANK. Można go przeczytać tutaj.

 

TOK FM

12.09.2016 r.

Jak naprawić polską gospodarkę?

- W rankingach agencji ratingowych najważniejsze są wskaźniki gospodarcze. Polsce najbardziej ciąży spadek inwestycji. Jest to zauważalny, niekorzystny trend. Pewną nadzieję na większy ruch w gospodarce mogą dać środki unijne, które można wykorzystać, a które wciąż nie nabrały odpowiedniego tempa. Jest koniec 2016 roku, a perspektywa finansowa 2014-2020 ruszyła dwa lata temu. Ratingi agencji powinny być jak najmocniej oddzielone od polityki. Na przykład w przypadku frankowiczów obecny rząd przyjął łagodniejszą opcję ustawy niż się spodziewano, co wpłynęło na uspokojenie nastrojów sektora bankowego. Dlatego jest uzasadnienie dla poczekania z weryfikacją pozycji Polski jeszcze kilka miesięcy - powiedziała dr Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka THINKTANK, na antenie TOK FM.

Więcej

Rzeczpospolita

09.09.2016 r.

Inteligentne miasto

- Polskie miasta dysponują łącznie ponad 3,5 mln opraw oświetleniowych. 90 proc. z nich ma sodowe i rtęciowe źródło światła. To olbrzymi potencjał modernizacyjny dla technologii LED. Miastom przyniesie ona wiele korzyści. Rozwiązania typu smart lighting to odpowiedź technologii na wysokie koszty utrzymania energochłonnej infrastruktury i wyzwania z zakresu bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców. Polskie miasta doceniają płynące z technologii korzyści, inwestując w inteligentne, zintegrowane systemy zarządzania oświetleniem miejskim - wynika z raportu THINKTANK nt. smart cities.

Więcej

Rp.pl

07.09.2016 r.

Polska może stać się centrum FinTechu

Wielka Brytania jest europejskim centrum FinTechu. Po deklaracji Brytyjczyków o wystąpieniu z UE wiele innowacyjnych firm może opuścić Wyspy. Pojawiają się głosy, że Polska ma szansę to wykorzystać, ale czy rzeczywiście Polska ma realną mozliwość stać się czołowym graczem w wymyślaniu i wprowadzaniu w życie najnowocześniejszych technologii dla zaspokajania potrzeb finansowych klientów? Jednym z mierników innowacyjności może być stosunek inwestycji funduszy venture capital do PKB. Wskaźnik ten dla Polski wypada bardzo niekorzystnie w porównaniu z najlepiej rozwiniętymi krajami na świecie - Rzeczpospolita podsumowuje panel THINKTANK podczas Forum w Krynicy.

Więcej

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, ze zgadzasz się na ich użycie Polityka prywatności